SPOJOVÁNÍ MATERIÁLŮ

Pro spojování materiálů lze využít metody svařování natupo, polyfúzního svařování (nátrubkové svařování), pomocí elektrotvarovek či instalací mechanických tvarovek. Při provádění svařování je nezbytné striktně dodržovat základní ustanovení platná pro svařování. Tuto práci by měli provádět odborníci, kteří jsou držiteli svářečského průkazu pro svařování plastů.

Svařit lze materiály, jejichž index toku taveniny (MFI ,190/50N, podle ISO 4440), leží mezi 0,2 až 1,4 g/10 min. To znamená, že lze svařovat trubky a tvarovky vyrobené z polyetylenu (PE) 80 a PE 100. Vzájemné svařování trubek a tvarovek z těchto dvou materiálů není proto nijak omezeno.

 

Druhy svařování:

•    Svařování natupo

Proces spojování, při kterém jsou konce potrubí a konec tvarovky spojeny stlačením roztavených stykových ploch k sobě

•    Polyfúzní svařování

Metoda spojování plastových systémů, jenž umožňují vytváření homogenních spojů, které jsou nejen pevnější než samotná trubka, ale také zajišťují vysokou odolnost a spolehlivost

•    Svařování elektrotvarovkami

Pod vzniklým tlakem se tato roztavená hmota promísí a po následném zchladnutí vznikne pevně spojený a nerozebíratelný spoj. 

 

Při svařování plastových trubek je nutné dodržet následující zásady:

•    Použít kvalitní materiály a nástroje.

•    Svařování musí provádět pracovníci, kteří jsou řádně proškoleni.

•    Před svařováním je nutné potrubí a tvarovky očistit a odmastit.

•    Při svařování a tvarovky v rovné linii.

•    Po svařování je nutné trubky a tvarovky zkontrolovat, zda jsou správně spojeny.

 

Spojování pomocí mechanických tvarovek:

Jednou z významných výhod moderních potrubních systémů je možnost kombinace různých materiálů a použití i mírně oválných trubek, které si tvarovky schopny zformovat podle potřeby. Tato flexibilita umožňuje efektivní propojení různých typů trubek, což usnadňuje instalaci a údržbu v různých aplikacích.

Další výhodou je variabilita spojů, zejména v případě rozebiratelných spojek. Tyto mechanické spojky, které mohou být vyrobeny z kovu nebo plastu, umožňují snadnou montáž a demontáž potrubních systémů. Správně provedené spojení mechanickými spojkami má stejnou nebo vyšší pevnost v tahu než samotná spojená trubka, což zaručuje vysokou spolehlivost a trvanlivost spojů. Do této kategorie patří i spojování pomocí přírub (lemových nákružků), které poskytuje další úroveň flexibility a pevnosti při spojování potrubních systémů.

Je důležité zdůraznit, že polyetylénové trubky nelze lepit. Spojování těchto trubek pomocí lepidel nebo závitů vyřezaných přímo na trubce není možné a může vést k neuspokojivým výsledkům nebo selhání potrubního systému. Proto je nutné při spojování polyetylénových trubek používat jiné metody, například svařování, které zaručuje pevné a těsné spojení.

Celkově vzato, možnost kombinace různých materiálů a použití rozebiratelných spojek poskytuje vysokou úroveň flexibility a spolehlivosti potrubních systémů. Správně zvolené metody spojování zajišťují, že potrubní systémy budou funkční a odolné, což je klíčové pro širokou škálu aplikací, od průmyslových až po domácí použití.